Mandala kojarzy się najczęściej z kolorowym okręgiem, który jest popularnym motywem dekoracji wnętrz albo relaksujących kolorowanek dla dzieci i osób dorosłych. Czy wiesz, skąd wzięły się mistyczne rysunki mandali i jak można z nich korzystać w dziedzinie ezoteryki? Poznaj wpływ mandali na życie człowieka, przekonaj się, jak wielka jest ich potęga w rytuałach magicznych.
Mandala jest symbolem wywodzącym się z tradycji indyjskiej, szacuje się, że w VIII wieku dotarła ona na Tybet. Pierwotnie definiowano mandalę jako harmonijne połączenie koła z kwadratem, traktowano ją jako odwołanie do symboliki ludzkiego życia – gdzie człowiek znajduje się w centrum wszechświata. Mandale wiążą się również z szczęśliwym kołem życia, uważane są za odzwierciedlenie doskonałości oraz pełnej harmonii. Zdaniem K. G. Junga, który upowszechnił mandale w kulturze zachodniej, spontaniczne rysowanie mandali pełni nie tylko funkcje relaksacyjne, ale może powiedzieć też sporo na temat kondycji psychofizycznej autora danej mandali.
Mandale są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane w arteterapii, psychologii, stają się motywem rysunków, obrazów, czy nawet skomplikowanych rzeźb. Jeśli szukasz wyciszenia, skarżysz się na słabą koncentrację, poszukaj ćwiczeń psychologicznych lub ezoterycznych, które wykorzystują obficie możliwości mandali. Ważnym etapem pracy z mandalami jest szczegółowe projektowanie wzorów mających zostać zamkniętymi w okręgu danej mandali. Zdaniem ezoteryków i psychologów rysowanie mandali przynosi poczucie bezpieczeństwa, pozwala zyskać samokontrolę nad własnymi myślami, wpływa nawet na regulację napięcia mięśniowego, może być pomocne w walce z depresją i wzmacniać poczucie własnej wartości.
W ezoteryce karty z mandalami można wykorzystywać do technik wróżebnych albo podczas przygotowywania rytuałów magicznych o funkcjach np. oczyszczających lub uzdrawiających. Jeśli interesujesz się szeroko pojętą ezoteryką, koniecznie poznaj symbolikę kolorów najczęściej występujących w mandalach: